Załaduj kalendarz
KALENDARIUM
Poprzedni Czerwiec 2020 Następny
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Ukryj kalendarium
2017-01-30

„Akcja Innowacja”- podsumowanie seminariów w subregionach Małopolski

Zespół Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie zakończył cykl seminariów pod hasłem „Akcja. Innowacja”, trwających od listopada 2016 do końca stycznia 2017 r. Spotkaliśmy się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, podmiotów pomocy i integracji społecznej oraz jednostek sektora publicznego i przedsiębiorców z pięciu subregionów województwa: Małopolski Zachodniej, subregionu podhalańskiego, sądeckiego, tarnowskiego oraz Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego.

Przeprowadzone seminaria miały na celu zainspirowanie i zmotywowanie do kreowania innowacyjnych rozwiązań w zakresie usług opiekuńczych świadczonych na rzecz osób niesamodzielnych, a następnie zachęcenie do udziału w projekcie Małopolski Inkubator Innowacji Społecznych i pozyskania finansowania na przetestowanie swojego innowacyjnego pomysłu.

Podczas seminariów wyłoniliśmy priorytetowe obszary problemowe, w których osoby zależne - starsze i niepełnosprawne oraz ich opiekunowie wymagają szczególnego wsparcia. Obszary te, to przede wszystkim ograniczenie samodzielności, utrata poczucia bezpieczeństwa, izolacja i marginalizacja, wykluczenie społeczne i cyfrowe, brak odpowiedniego dostępu do informacji i wiedzy, oraz przeciążenie i stres opiekunów nieformalnych. W atomizującym się społeczeństwie trudniej też o bliskie relacje rodzinne i sąsiedzkie, które w naturalny sposób wspierają aktywność i poczucie sprawczości u osób z ograniczoną samodzielnością. Sięganie po rozwiązania oddolne, pochodzące wprost od środowiska związanego z osobami zależnymi i wykorzystujące zasoby lokalne do udoskonalenia i upowszechnienia usług opiekuńczych, sprzyja niwelowaniu trudności i barier z jakimi na co dzień mierzą się osoby niesamodzielne. Małopolski Inkubator Innowacji Społecznych chce wspierać te rozwiązania i pomysły, które mogą wpłynąć na poprawę jakości życia i podniesienie poziomu zadowolenia. Na spotkaniach, ponad 160 potencjalnych innowatorów społecznych z całego województwa małopolskiego, miało okazję podzielić się obawami i wymienić doświadczeniami dotyczącymi wspierania osób starszych i niepełnosprawnych.


Dziękujemy wszystkim uczestnikom seminariów za obecność i zaangażowanie, które pozwoliło na lepsze i głębsze zrozumienie problemów osób zależnych i ich opiekunów. Wyłonione w ten sposób obszary problemowe posłużą do sporządzenia raportu, który zostanie udostępniony na stronie internetowej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie. Mamy nadzieję że warsztaty posłużą Państwu jako wskazówka do tworzenia nowych rozwiązań, które będą konsultowane na zbliżających się spotkaniach przygotowujących do złożenia wniosków aplikacyjnych. W ramach podsumowania zamieszczamy materiał wykorzystywany podczas cyklu seminariów. 


PREZENTACJA ZE SPOTKAŃ

Drukuj
Seminaria w subregionach Małopolski
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl