Załaduj kalendarz
KALENDARIUM
Poprzedni Styczeń 2021 Następny
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Ukryj kalendarium
2019-04-08

Dyskusja o centrach usług społecznych

Prezydencki projekt ustawy o centrach usług społecznych był głównym tematem dyskusji, która miała miejsce podczas kolejnego posiedzenia Małopolskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej. W wydarzeniu, które odbyło się w Auditorium Maximum UJ wzięła udział Marta Malec-Lech z zarządu województwa oraz ponad 100 przedstawicieli samorządów lokalnych zainteresowanych obszarem usług społecznych.
Małopolski Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej (MKRES) to organ opiniująco - doradczy Województwa Małopolskiego w obszarze ekonomii społeczne. MKRES liczy 30 członków, w tym przedstawicieli samorządu województwa i samorządów lokalnych, przedstawicieli sektora ekonomii społecznej, nauki oraz biznesu.

Prezydencki projekt ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (CUS) został opracowany przez zespół ekspertów skupionych przy Narodowej Radzie Rozwoju pod przewodnictwem dr. hab. Marka Rymszy, doradcy Prezydenta RP.

"Projekt ustawy jest odpowiedzią na zachodzące zjawiska społeczne, w tym także zmiany demograficzne, które również w Małopolsce obserwujemy, związane w szczególności z procesem starzenia się społeczeństwa. Zmiany te powodują wzrost zapotrzebowania na różnego rodzaju usługi społeczne, które powinny być organizowane i zapewnione przez władze publiczne" – mówiła podczas spotkania Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Rozwiązania zawarte w projekcie ustawy tworzą ramy prawne mające ułatwić samorządom gminnym integrację i koordynację różnego rodzaju usług społecznych, przy wykorzystaniu nowej jednostki organizacyjnej – centrum usług społecznych (CUS).

Projekt zakłada, że centra te będą tworzone przez zainteresowane gminy:

  • przez przekształcenie ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych, przejmując przy tym obecne zadania ośrodka pomocy społecznej (samodzielna gmina),
  • przez utworzenie centrum, na podstawie porozumienia władz gminnych, dla dwóch lub większej liczby gmin. Wtedy centrum będzie funkcjonowało obok gminnych ośrodków pomocy społecznej, współpracując z nimi.
Za pośrednictwem centrum gminy będą miały możliwość realizowania aktualnie świadczonych usług społecznych. Będą mogły także przekazywać do realizacji nowe usługi społeczne.

W centrach będą prowadzone także działania adresowane do społeczności lokalnych, ukierunkowane na integrację mieszkańców oraz zacieśnianie sąsiedzkich więzów. Za realizację tych działań będzie odpowiedzialna dana gmina. 

Drukuj
IX MKRES - 08.04.2019
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl