Załaduj kalendarz
2019-03-14

Gramy w ekonomię społeczną – Chłopska Szkoła Biznesu

Uczniowie kilkudziesięciu małopolskich szkół ponadgimnazjalnych wcielają się w rolę przedsiębiorców społecznych uczestnicząc w grze pn. „Chłopska Szkoła Biznesu”.

"Ta organizowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie akcja edukacyjna już od 8 lat cieszy się dużym powodzeniem wśród młodzieży ze szkół od Gorlic aż po Kęty. Prowadzący spotkania – pracownicy samorządowi, niemal codziennie przez dwa miesiące odwiedzają kolejne szkoły, z zapałem prowadząc rozgrywki dla młodzieży" - mówi Pani Marta Malec-Lech - Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

W trakcie dwugodzinnego spotkania uczniowie grają w grę planszową, która pozwala w przyjazny i zabawny sposób zrozumieć zasady rządzące ekonomią społeczną. „Przedsiębiorcy” zakładają spółki, produkują towary, wyruszają na wyprawy handlowe, zarabiają pieniądze, a zgromadzony zysk przeznaczają na cele społeczne sponsorując określone dobra publiczne. Gra kładzie szczególny nacisk na aspekt społeczny. Podkreśla się prymat działania na rzecz osób wykluczonych społecznie nad maksymalizacją zysku. Zwycięzcami gry są osoby (spółki), które zdobędą najwięcej punktów z działalności społecznej.

Dzięki udziałowi w grze młodzież może doświadczyć tego jak być przedsiębiorcą i prowadzić interesy. Uczniowie zauważają, że prowadzenie własnej firmy wcale nie jest takie proste i potrafi być obarczone dużym ryzykiem. Gra dobrze oddaje mechanizmy rządzące gospodarką.

Już na przełomie kwietnia i maja w Krakowie odbędzie się finał rozgrywek „Chłopskiej Szkoły Biznesu”. Zwycięskie spółki z każdej szkoły biorącej udział w akcji po raz kolejny wezmą udział w grze i będą walczyć o atrakcyjne nagrody.

Szczegóły już niebawem na stronach www.es.malopolska.pl oraz www.rops.krakow.pl


__SUPERNEWS_ChSB_2019

Drukuj
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl