Załaduj kalendarz
KALENDARIUM
Poprzedni Styczeń 2021 Następny
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Ukryj kalendarium
2013-04-26

Kampania Wiekowe zajawkowe! najlepszą lokalną kampanią społeczną w 2012 roku

Zrealizowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie kampania pn. Wiekowe zajawkowe! zwyciężyła w kategorii Kampanie lokalne V edycji konkursu Kampania Społeczna Roku.

25 kwietnia 2013 roku w TR Warszawa odbyła się uroczysta Gala, podczas której ogłoszono wyniki oraz nagrodzono zwycięzców i wyróżnionych konkursu Kampania Społeczna Roku 2012. Jury konkursu, składające się ze specjalistów w dziedzinie marketingu, reklamy i Public Relations, wyłoniło najlepsze kampanie w siedmiu kategoriach.

Wśród zwycięzców znalazła się kampania Wiekowe zajawkowe! zrealizowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Jury doceniło kampanię za odwagę wykorzystania nowatorskiej formy oraz udane wzbudzanie ciepłych uczuć u odbiorców i ogłosiło ją najlepszą Kampanią Społeczną Roku 2012 w kategorii Kampanie lokalne. Wykonawcą kampanii była agencja DSK.

W pozostałych kategoriach zwyciężyły następujące kampanie społeczne:

Kampanie organizacji pozarządowych - kampania „Zbieramy na cycki, nowe fryzury i dragi” fundacji Rak’n’Roll, do której kreacje przygotował Havas Worldwide Warsaw.

Kampanie instytucji publicznych – kampania „Ojczysty – dodaj do ulubionych” Narodowego Centrum Kultury, przygotowana przez agencję Oko i Ucho.

Kampanie firm i fundacji firm – kampania „Zatrudnij Asa” Fundacji SYNAPSIS, autorstwa Agencji IQ Marketing i AtomClick

Kampanie o tematyce zdrowotnej - kampania „SM - walcz o siebie” zainicjowana przez Polskie Stowarzyszenie Stwardnienia Rozsianego, Fundację Neuropozytywni i Fundację Urszuli Jaworskiej, a przygotowana przez agencję TELESCOPE.

Akcje zaangażowanie społecznie – kampania „There is a city” zrealizowanej przez Black Rabbit

Kategorii Świat – Kampania „Girls going wild” holenderskiej organizacji Stop The Traffik

Konkurs Kampania Społeczna Roku ma na celu promowanie dobrych praktyk w marketingu społecznym, którego przejawem są kampanie społeczne, czyli działania komunikacyjne na rzecz wspólnego dobra, wykorzystujące działania reklamowe i public relations. W ramach tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało 103 kampanie w siedmiu kategoriach. Wśród zgłaszających znalazły się firmy komercyjne, instytucje rządowe, organizacje pozarządowe, agencje reklamowe oraz PR, a także osoby prywatne. Wszystkie zgłoszone kampanie można zobaczyć na stronie http://konkurs.kampaniespoleczne.pl.

Kampanię Wiekowe zajawkowe! prowadziliśmy w listopadzie i grudniu ubiegłego roku. Jej głównym celem było zakwestionowanie stereotypów dotyczących starości, wywołanie impulsu do budowania relacji międzypokoleniowych oraz uwrażliwienie młodych ludzi na potrzeby seniorów. Kampanię skierowaliśmy przede wszystkim do młodych mieszkańców Małopolski, jednak dzięki wykorzystaniu nowych mediów dotarliśmy do znacznie szerszej grupy odbiorców. Tak pod względem wieku, jak i miejsca zamieszkania.

Domeną seniorów w naszej kampanii był styl vintage oraz płyty winylowe, zagadnienia związane z jednej strony z modną wśród młodych osób estetyką minionych lat (wykorzystywaną w muzyce, designie czy modzie), ale jednocześnie będącą realnym doświadczeniem osób starszych. W ten sposób udało nam się przedstawić seniorów w innym, bliższym dla młodego pokolenia świetle, a także wskazać płaszczyznę komunikacji będącą punktem wyjścia do budowania relacji.

Jako główną oś realizacji działań wybraliśmy Internet, będący najskuteczniejszym kanałem dotarcia do odbiorców naszej kampanii. Na portalu społecznościom Facebook utworzony został fanpage pn. „Wiekowe zajawkowe”, gdzie poprzez działania moderatora staraliśmy się podnieść poziom świadomości i akceptacji w stosunku do seniorów. Aby osiągnąć ten cel pokazaliśmy, że osoby starsze borykały się z takimi samymi problemami, podobnie spędzały czas i fascynowały ich te same rzeczy (ponad 1700 osób polubiło profil i śledziło działania, a publikowane informacje dotarły do prawie 1 mln internautów). Ponadto na popularnych portalach studenckich oraz w prasie ukazały się artykuły wspierające pozytywny wizerunek opiekunów osób starszych – także nieformalnych oraz banery zachęcające młodzież inicjowania rozmów. Przygotowaliśmy również citylighty z naszymi bohaterami, eksponowane na przystankach komunikacji miejskiej w pobliżu szkół i uczelni wyższych. Znakiem rozpoznawczym kampanii była zmodyfikowana, popularna ikona „lubię to”, która w tym przypadku przyjęła postać ręki starszej osoby.

Sprawiliśmy także, że fikcyjna Babcia odwiedziła krakowskich studentów. Przed drzwiami pokoi w akademikach znaleźli konfitury z napisem „Nie wpadasz, więc pofatygowałam się sama. Nie zastałam. Pewno masz dużo zajęć… Czekam na rewizytę – mam więcej do zaoferowania niż dżemik! (Twoja?) Babcia”. Relację z tego wydarzenia można obejrzeć na opublikowanym w Internecie filmie promocyjnym kampanii (11600 indywidualnych odsłon). W ramach kampanii przygotowaliśmy także świąteczny spot radiowy, emitowany w programie 3 Polskiego Radia.

Drukuj
Wiekowe zajawkowe!
Film promocyjny kampanii "Wiekowe zakawkowe!"
Spot radiowy kampanii "Wiekowe zajawkowe!"
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl