Załaduj kalendarz
2015-10-21

Poznaliśmy Seniora i Seniorkę Roku 2014

W dniu 21 października 2015 r. w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w IX Małopolskim Plebiscycie "Poza Stereotypem - Senior Roku 2014". Statuetki i dyplomy nagrodzonym w Plebiscycie wręczyli Wojciech Kozak - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz Wioletta Wilimska - Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie. Tytuł Seniorki Roku 2014 otrzymała Pani Anna Karpierz z Rabki – Zdroju.

Laureatka oprócz działalności dydaktycznej, którą skupiała w pracy nauczyciela, w swoim życiu poświęciła się pracy społecznej, czynnie angażując się w działalność ZHP i ZNP. Nadal pomimo ponad osiemdziesięcioletniego wieku dba o rozwój życia kulturalnego i wypoczynkowego rabczańskich seniorów, pełni rolę członka Rady Seniorów w Rabce Zdroju oraz niesie pomoc osobom starszym znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Swój czas poświęca także twórczości literackiej.Tytuł Seniora Roku 2014 został przyznany Panu Andrzejowi Sulichowi z Olkusza.


Laureat bezinteresownie angażując się w pomoc innym, od lat z pasją zdradza tajniki wiedzy matematycznej młodszemu i starszemu pokoleniu, a pomimo 73 lat nadal prowadzi zajęcia dla trudnej młodzieży i skutecznie stara się ją zainteresować matematyką.


Nagrodą w Plebiscycie „Poza Stereotypem – Senior Roku” są statuetki autorstwa Profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Pana Krzysztofa Nitscha - artysty rzeźbiarza, znanego i cenionego w kraju i za granicą, Laureata wielu nagród i wyróżnień. Prace Profesora znajdują się w zbiorach wielu muzeów w kraju i zagranicą, m.in. w British Museum w Londynie, Muzeum Dantego w Rawennie, Muzeum Sportu w Lozannie, Muzeum Toyamura w Japonii. Pan Profesor jest autorem wielu znakomitych prac, m.in. Medalu 25-lecia Wolności, który wykonał na zlecenie Prezydenta RP. Techniką wykonania statuetki Senior Roku jest odlew w brązie patynowany, werniksowany. Każda statuetka jest unikatowa i posiada swój numer oraz sygnaturę.


Honorowe wyróżnienia otrzymali:


Pani Renata Wiss z Pietrzejowic, Gmina Kocmyrzów – Luborzyca


Prezes Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich „KOLIBABY”, prężnie działająca na rzecz lokalnej społeczności. Oddana florystyce, rękodzielnictwu i twórczości ludowej wykorzystuje każdą okazję do tego, aby podzielić się swoją pasją i zarazić nią innych, w tym młodsze pokolenie. Ilość podejmowanych przez Panią Renatę aktywności zaskakuje i budzi podziw.Pan Ryszard Siepiora z Dąbrowy Tarnowskiej


Działacz społeczny, szczególnie nastawiony na bezinteresowną pomoc ludziom znajdującym się w potrzebie. Każdemu okazuje serce, życzliwość i wsparcie. Z dużym zaangażowaniem uczestniczy w pracy Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej organizując szereg zadań aktywizujących seniorów i umożliwiających im nabycie nowych umiejętności.Pan Włodzimierz Paluch z Oświęcimia


Znany w Oświęcimiu działacz społeczny, dbający o kultywowanie języka polskiego i kultury polskiej na Kresach Wschodnich, organizujący pomoc charytatywną dla mieszkających tam Polaków. W 2014 roku w szczególny sposób zaangażowany w organizowanie pomocy dla mieszkańców objętej wojną Ukrainy oraz działalność Stowarzyszenia na Rzecz Współpracy z Zagranicą oraz Fundacji na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży.Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!!!Należy zaznaczyć, iż każda z nominowanych osób jest wyjątkowa, wzbudzająca ogromy podziw i szacunek. Dlatego poniżej przedstawiamy wszystkich pozostałych kandydatów nominowanych do tytułu Senior Roku 2014:


Pani Stanisława Babecka – Sojka z Bochni

Pani Krystyna Barwińska z Miechowa

Pan Kazimierz Bożek z Krakowa

Pan Jan Ceklarz z Rabki – Zdroju

Pan Piotr Dominikowski z Wilkowa, Gmina Kocmyrzów – Luborzyca

Pani Maria Dudzik z Czasławia, Gmina Raciechowice

Pan Franciszek Dziedzina z Miasta Mszany Dolnej

Pan Józef Gawlik z Łoniowej, Gmina Dębno

Pani Barbara Golińska z Zabierzowa

Pani Krystyna Jastrzębska z Krakowa

Pan Adam Markowski z Krakowa

Pani Halina Mucha z Bochni

Pani Maria Myśliwiec z Szalowej, Gmina Łużna

Pani Ewa Nowakowska – Włodek z Krakowa

Pan Józef Pogwizd z Nowego Sącza

Pani Maria Rzepka z Olkusza

Pan Zygmunt Sieprawski z Regulic, Gmina Alwernia

Pani Barbara Stożek z Miasta Mszany Dolnej

Pan Stanisław Świerkosz z Proszowic

Pan Stanisław Wieciech z Lipnicy Dolnej, Gmina Lipnica Murowana

Pani Irena Włodarczyk z OlkuszaWyjątkowy charakter gali podkreślił występ Zespołu Old Metropolitan Band.Honorowy patronat nad tegorocznym plebiscytem objął Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego. Patronat medialny sprawowały: Radio Kraków, Dziennik Polski, Głos Seniora oraz Telewizja Kraków.Drukuj
  Logo EER
  Logo EPUAP
  Mapa dojazdu
  Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

  30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
  tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
  e-mail: biuro@rops.krakow.pl