Załaduj kalendarz
2020-06-10

Święto Małopolski

10 czerwca obchodzimy Święto Małopolski, ustanowione w 2009 roku przez władze Województwa Małopolskiego. Celebrując nasze wspólne święto możemy pokazać i podkreślić w ten sposób, że tworzymy szczególną wspólnotę, która w obecnych, trudnych chwilach potrafi się solidaryzować i okazywać sobie wzajemne wsparcie.

550_x_310

Każdego roku z tej okazji, władze regionu wręczają najwyższe odznaczenia Województwa Małopolskiego: Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Małopolskiego (od. 2011 roku) oraz Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyż Małopolski (od 2014 roku).


Odznaczenia otrzymują osoby, instytucje bądź organizacje, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju naszego regionu, na różnych płaszczyznach działalności. W tym roku w trosce o bezpieczeństwo, wręczenie odznaczeń oraz uroczysta gala, która zawsze stanowi punkt kulminacyjny naszego wspólnego świętowania odbędzie się w innym terminie.


Również z tego względu, nie odbędą się także w Małopolsce imprezy masowe, organizowane na szeroką skalę. Zapraszamy jednak wszystkich Małopolan do udziału w mniejszych wydarzeniach przygotowanych, w bezpieczny sposób, przez nasze instytucje specjalnie na tę okazję, również on-line. Będą warsztaty rodzinne, projekcja filmów dokumentalnych o Małopolsce czy oprowadzanie po wystawach muzeów.

Pod tym linkiem znajduje się pełna oferta: https://www.malopolska.pl/dla-mieszkanca/swieto-malopolski-2020


Obok tego zaproszenia, zachęcamy również do celebrowania Święta Małopolski poprzez odkrywanie Małopolski, naszej małej ojczyzny, na nowo. Każdy z nas po długich tygodniach izolacji, coraz bardziej docenia kontakt z przyrodą i odkrywa jaką rolę odgrywa ona w naszym życiu. A czy gdziekolwiek bardziej niż w Małopolsce natura może zaskoczyć nas swoim pięknem, majestatem i wyjątkowością? Przyznajmy, że nie zawsze mamy czas i okazję poznać swój własny region i doceniać jego walory. Święto Małopolski, święto nas wszystkich – Małopolan może stać się ku temu doskonałą okazją! Wybierzmy się na wycieczkę rowerową, zorganizujmy dla swojej rodziny piknik na łonie natury czy pieszą wędrówkę po pobliskich szlakach. Nie zapomnijmy także o odwiedzeniu ciekawych, zabytkowych miejsc w plenerze!

Jeśli chcecie pokazać innym jak świętujecie, wystarczy, że zrobicie zdjęcie i umieścicie je w komentarzu pod postem dotyczącym Święta Małopolski na profilu FB Małopolski (https://www.facebook.com/lubiemalopolske).

Pokażmy, że świętujemy razem i bezpiecznie!


Z okazji Święta Małopolski przygotowaliśmy także dedykowany quiz, w którym możecie sprawdzić swoją wiedzę o Małopolsce. Na najlepszych czekają ciekawe nagrody. Quiz można rozwiązać tutaj.


Przypomnijmy. Na Święto Małopolski w 2009 roku, Samorząd Województwa Małopolskiego wybrał dzień 10 czerwca dla upamiętnienia trzech ważnych rocznic: 30-lecia mszy papieskiej na krakowskich Błoniach, 20-lecia wolnej Polski i 10-lecia Samorządu Regionalnego.

Ustanowienie święta wszystkich Małopolan służy budowaniu małopolskiej wspólnoty i umacnianiu tworzących ją więzów oraz promocji walorów naszego regionu wśród samych mieszkańców regionu.

Drukuj
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl