Załaduj kalendarz
2020-11-23

Wheelkathon - maraton innowacji, w ramach którego innowatorzy zmienią świat w 24 godziny

Czym jest Wheelkaton? Wheelkathon - maraton innowacji Leżę i Pracuję to wydarzenie organizowane dla współczesnych wynalazców, innowatorów, projektantów i wszystkich tych, którzy swoim sposobem myślenia wychodzą poza utarte schematy.

To wydarzenie, podczas którego innowacje społeczne łączą się z technologią a osoby z niepełnosprawnością ruchową są głównymi beneficjentami tworzonych rozwiązań.

W ostatni weekend listopada (28-29.11), przez 24 godziny, zespoły z całej Polski będą tworzyć innowacyjne rozwiązania wspierające pracę lub codzienność osób z niepełnosprawnością ruchową. Uczestnicy nie tylko dostaną szansę na zaprojektowanie nowych produktów i usług, ale przede wszystkim zmierzą się z rozwiązywaniem złożonych problemów.

Tak o wydarzeniu mówią sami Organizatorzy:

„Dzięki współpracy z PFR Projektantami Innowacji by Google, partnerem merytorycznym wydarzenia, zespoły nauczą się tworzyć nowatorskie rozwiązania korzystając z metody Design Thinking. Najlepszy pomysł zostanie nagrodzony między innymi wsparciem mentorów z Inkubatora Innowacji Społecznych ROPS w Krakowie, którzy wezmą udział w wydarzeniu jako doradcy. Współpraca z ekspertami jest gwarancją dalszego rozwoju wszystkich idei i prototypów przygotowanych przez uczestników w trakcie Wheelkathonu. Sponsorem głównym wydarzenia jest Huawei Polska.”

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Konferencja i goście specjalni

Zmaganiom projektowym Zespołów, będzie towarzyszyć otwarta dla wszystkich część konferencyjna wydarzenia. Goście specjalni Wheelkathonu opowiedzą o narzędziach, usługach i startupach, które w tej chwili tworzą rozwiązania dla osób z niepełnosprawnością lub są inspiracją dla twórców, którzy takie rozwiązania projektują.

Wynalazki 2019

Pierwsza edycja Wheelkathonu odbyła się w 2019 roku w Katowicach. Zwyciężył projekt drużyny Innovation Council - klawiatura z plastycznego materiału, którą można indywidualnie dopasować do kształtu dłoni. Wyróżniony został projekt zespołu Scalac, czyli system umożliwiający precyzyjne trafienie wskaźnikiem (mysz, trackball itd.) i przyciąganie wskaźnika myszy do najbliższych elementów interaktywnych. Podczas wydarzenia zaprojektowano biurko dla osoby poruszającej się na wózku, wizjonerskie podejście do technologii śledzenia wzroku oraz pomysł na platformę do zlecenia prostych, codziennych zadań.

Wszystkie informacje o tegorocznej edycji dostępne są na stronie: https://www.wheelkathon.pl

Więcej informacji o Fundacji Leżę i Pracuję oraz o jej działaniach są dostępne na stronie: https://lezeipracuje.pl/

Wheelkathon_FB_post_Plakat_FINAL_v3_0_1__1080x1350__1yyyyyy

Drukuj
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl