Załaduj kalendarz
KALENDARIUM
Poprzedni Czerwiec 2020 Następny
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Ukryj kalendarium
2013-03-04

Zakończenie części szkoleniowej projektu "Mediacje Rówieśnicze" w Tarnowie

W dniu 28 lutego 2012 r. w Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Tarnowie, odbyło się podsumowanie części szkoleniowej projektu: Mediacje rówieśnicze jako metoda wychowawcza w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
„Zobacz, zawsze jest racjonalne rozwiązanie, ale nie zawsze potrafisz je dostrzec…”. Iwona Meysztowicz-Dudziak

Część szkoleniowa projektu rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku. W czasie zajęć młodzież poznawała metodę mediacji rówieśniczych, nabywała i kształtowała umiejętności komunikacji i rozwiązywania konfliktów w oparciu o postawy moralne i tolerancję. Wychowankowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, okazując coraz większe zainteresowanie i zaangażowanie z każdymi kolejnym spotkaniem. Uniwersalność mediacji rówieśniczych polega na łączeniu wielu technik i zabaw w czasie szkolenia.

Projekt realizowany jest w placówkach województwa małopolskiego od 2009 roku i cieszy się dużym uznaniem jego uczestników. Tym razem na mediatorów szkoliła się 16 osobowa grupa młodzieży wraz z 7 wychowawcami z placówek: „Słoneczny Dom”, „Przyjazny Dom”, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza im. Janusza Korczaka oraz Pogotowie Opiekuńcze zrzeszone przy Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Tarnowie.

Mottem przewodnim projektu są słowa Iwony Meysztowicz-Dudziak jednej z mediatorek rówieśniczek „Zobacz, zawsze jest racjonalne rozwiązanie, ale nie zawsze potrafisz je dostrzec…”. Oddają one w pełni charakterystykę projektu skupionego na ćwiczeniu metod i odnajdywaniu właściwych dróg w pokonywaniu konfliktów. Zadaniem mediatora rówieśnika jest podejmowanie próby pomocy w rozwiązaniu sporów między rówieśnikami. Mediacja będzie skuteczna jednak tylko wtedy gdy obie zwaśnione strony przystąpią do niej dobrowolnie.

Oficjalne zakończenie części szkoleniowej projektu, którą prowadziła z ramienia ROPS pani Jolanta Kraśniewska podsumowała dyrektor COPOW w Tarnowie Elżbieta Ciochoń oraz kierownik działu Polityki Społecznej ROPS w Krakowie Katarzyna Wojtanowicz (autorka projektu). Panie zwróciły szczególną uwagę na wychowawczy aspekt mediacji rówieśniczych i jego znaczenie dla ogólnego rozwoju kompetencji społecznych młodzieży, które będą im przydatne w dorosłym życiu. Wychowankowie zaprezentowali nabyte umiejętności odgrywając scenki mediacji rówieśniczych, pokazując w ten sposób, że racjonalne rozwiązanie zawsze jest możliwe, gdy obie strony tego zechcą.

Wszyscy uczestnicy projektu, zarówno młodzież jak i wychowawcy otrzymali dyplomy zaświadczające o ukończonym szkoleniu oraz upominki ufundowane ze środków Zarządu Województwa Małopolskiego.

Bardzo przyjemnym akcentem spotkania w Tarnowie był poczęstunek własnoręcznie przygotowanymi przez młodzież ciastami. Opuszczaliśmy placówkę z nadzieją, że mediacje rówieśnicze zaszczepią się w codziennym życiu jej wychowanków a zdobyte umiejętności zaowocują. Pokaże to kolejna część projektu, którą zakończy ewaluacja pod koniec roku. Przez cały ten czas młodzież i wychowawcy mogą liczyć na merytoryczne wsparcie ze strony ROPS.

Zachęcamy placówki opiekuńczo-wychowawcze do wdrażania metody mediacji rówieśniczych. Informacje można uzyskać zwracając się do działu polityki społecznej ROPS w Krakowie.

Informacje o projekcie Mediacje Rówieśnicze

Informacje o realizacji projektu w COPOW w Tarnowie można znaleźć również na stronie http://www.copow-tarnow.pl/


Drukuj
  Logo EER
  Logo EPUAP
  Mapa dojazdu
  Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

  30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
  tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
  e-mail: biuro@rops.krakow.pl