Załaduj kalendarz
KALENDARIUM
Poprzedni Czerwiec 2020 Następny
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Ukryj kalendarium

Innowacje społeczne

Pozostałe innowacje społeczne MIIS

APARAT WSPIERAJĄCY FUNKCJĘ KOŃCZYNY GÓRNEJ

Określenie doświadczalne przydatności aparatu wspomagającego funkcję kończyny górnej dla osób po przebytym udarze mózgu z utrwaloną jej dysfunkcją.

NA CZYM POLEGA

Testowany produkt to "rękawica" dla osób po przebytym udarze, z konsekwencjami w postaci przykurczu kończyny górnej. Dzięki zastosowaniu zespołu elementów mechanicznych i sprężystych połączonych ze sobą w określony sposób, aparat ułatwia odwzorowanie utraconej funkcji kończyny oraz wykonanie czynności dotychczas niedostępnych bez pomocy opiekuna (unoszenie kończyny w granicach do 90 stopni, ruch w trzech płaszczyznach, wspomaganie funkcji chwytnej dłoni). Użytkownik samodzielnie zakłada aparat i stabilizuje go za pomocą specjalnego lekkiego gorsetu ramowego, umożliwiającego swobodne przemieszczanie się. Urządzenie nie pełni roli rehabilitacyjnej, ale usprawniającą w zakresie możliwości korzystania z kończyn górnych.

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ

Osoby z niepełnosprawnością ruchową wynikającą z niedowładu kończyny górnej. Mimo, że celem innowacji nie było stworzenie narzędzia do rehabilitacji realizujący test fizjoterapeuci zauważyli potencjał rehabilitacyjny aparatu (nie tylko w rehabilitacji osób po przebytym udarze z utrwaloną dysfunkcją kończyny górnej (np. wsparcie rehabilitacji kobiet po mastektomii).

KTO MOŻE ZASTOSOWAĆ

Aparat po pierwszej fazie testu nie jest rozwiązaniem gotowym do upowszechniania i wymaga dalszej pracy. Z rozwiązania potencjalnie mogą skorzystać instytucje, podmioty i firmy, które mogą produkować i udostępniać aparat oraz podmioty prowadzące rehabilitację (szpitale, centra medyczne itp.)

INNOWATOR

Marek Mielak


Aparat_MM

Grafika przedstawia duży napis InnMałopolska region innowacyjny społecznie. Pozostała część grafiki zwiera opis pomysłu pod nazwą "APARAT WSPIERAJĄCY FUNKCJĘ KOŃCZYNY GÓRNEJ", którego pomysłodawcą jest Marek Mielak. Na dole grafiki znajduje się adres Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie: tel. +48124220636, adres: ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków, e-mail: biuro@rops.krakow.pl oraz loga: Fundusz Europejski, Małopolska, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, Unia Europejska.   

Drukuj
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl