Załaduj kalendarz
KALENDARIUM
Poprzedni Czerwiec 2020 Następny
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Ukryj kalendarium

Innowacje społeczne

ZŁOTA DZIEWIĄTKA - innowacje społeczne MIIS wybrane do upowszechniania

SENIOR – CUDER – czyli gra o sens życia

Gra karciana dla Seniorów.


NA CZYM POLEGA ROZWIĄZANIE 

SENIOR - CUDER to gra karciana, której celem jest poprawa funkcjonowania i podniesienie jakości życia seniorów poprzez wzmocnienie motywacji, umiejętności dbania o zdrowie oraz poprawę relacji z otoczeniem - w tym relacji z rodziną, sąsiadami, nawiązywanie nowych znajomości.

Praca z seniorami dotyczy 5 obszarów wymagających wsparcia:

•   CIAŁO - coraz słabsza kondycja fizyczną i problemy zdrowotne;

•   UMYSŁ - kłopoty z pamięcią, koncentracją, pogarszające się możliwości intelektualne;

•   DUCHOWOŚĆ - ryzyko skrajnego podejścia do duchowości - depresyjność albo dewocja;

•   EMOCJONALNOŚĆ - niska odporność, słaba umiejętność przeżywania bolesnych emocji związanych z np. samotnością lub odchodzeniem równolatków;

•   RELACJE - więzi międzyludzkie - niezaspokojona potrzeba bliskości - emocjonalne zranienia i traumy przeszkadzające w budowaniu relacji;

Spotkanie przy SENIORZE - CUDERZE jest doskonałą okazją do spędzenia wspólnego czasu z innymi osobami, do poznawania siebie i innych, do pogłębiania istniejących relacji i budowania nowych, a także do poprawy jakości każdej sfery życia seniora. Przy zachowaniu wszystkich walorów gry towarzyskiej i atrakcyjnej formy, SENIOR - CUDER może być pretekstem do pogłębionej refleksji nad własnym życiem, doświadczeniami z przeszłości i możliwościami które gracz ma obecnie.

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z ROZWIĄZANIA

Gra SENIOR CUDER przeznaczona jest dla osób w podeszłym wieku.

Gra została stworzona z myślą zarówno o osobach bardzo dobrze funkcjonujących i samodzielnych jak również tych wymagających opieki w miejscu zamieszkania/przebywania. Może również stać się narzędziem pomocnym przy zacieśnianiu więzi z osobami, które na co dzień zajmują się seniorem. Zakładamy, że opiekun korzystając z gry, łatwiej i szybciej nawiąże dobre relacje z osobą , którą się opiekuje.

Grę można zastosować na pierwszej, zapoznawczej wizycie u osoby starszej lub chorej. Gra doskonale sprawdzi się w Klubach Seniorów, Centrach Aktywności Seniora, Domach Opieki, Domach Seniora, ZOL-ach, Domach Dziennego Pobytu, Sanatoriach oraz innych miejscach, w których odbywają się spotkania z seniorami.

KTO MOŻE ZASTOSOWAĆ ROZWIĄZANIE

Z rozwiązania mogą skorzystać instytucje, organizacje pozarządowe i podmioty organizujące opiekę nad osobami starszymi, grupy formalne i nieformalne współpracujące z seniorami, osoby indywidualne, które mają seniora w swoim otoczeniu.

INNOWATOR 

Fundacja Wspomagająca Wychowanie ARCHEZJA

Kontakt do innowatora: biuro@archezja.com

SENIOR – CUDER -film

MODEL

CUDER.pdf

Grafika przedstawia duży napis InnMałopolska region innowacyjny społecznie. Pozostała część grafiki zwiera opis pomysłu pod nazwą "Senior Cuder", którym pomysłodawcą jest Fundacja Wspierająca Wychowanie ARCHEZJA. Na dole grafiki znajduje się adres Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie: tel. +48124220636, adres: ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków, e-mail: biuro@rops.krakow.pl oraz loga: Fundusz Europejski, Małopolska, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, Unia Europejska.  

WPROWADZENIE DO GRY INSTRUKCJA

KARTY SENIOR CUDER - PROJEKT NA DRUKARKĘ:  JOKER, PYTAJNIK awers,  KOLOROWE okładki, pytania CZERWONE, pytania NIEBIESKIE, pytania ŻÓŁTE, pytania ZIELONE, pytania GRANATOWE

KARTY SENIOR CUDER - PRZEZNACZONE DO DRUKARNI: JOKER, PYTAJNIK awers, CZERWONE okładki, pytania CZERWONE, okładki NIEBIESKIE, pytania NIEBIESKIE, okładki, ŻÓŁTE pytania ŻÓŁTE, okładki ZIELONE, pytania ZIELONE, okładki GRANATOWE, pytania GRANATOWE

Drukuj
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl