Załaduj kalendarz

MAŁOPOLSKI INKUBATOR INNOWACJI SPOŁECZNYCH

Aktualności Inkubatora

Dzień Seniora Innowatora w Krakowie

27.03.2018 r.

W dniu 26 marca 2018 r. odbył się Dzień Seniora Innowatora zorganizowany przez Urząd Miasta Krakowa, Kościół dla Miasta oraz Klaster LifeScience Kraków, podczas którego starsi mieszkańcy Krakowa i przedstawiciele instytucji związanych z tematyką senioralną mogli zapoznać się z rozwiązaniami technologicznymi i społecznymi wspierającymi aktywność osób starszych. Cykl spotkań zainicjował wykład prof. Jasona Crandalla z Western Kentucky University, który zaprezentował aplikację Bingocize, pozwalającą dłużej zachować sprawność umysłową. Następnie w Kinie Pod Baranami uczestnicy posiadający własny smartfon i słuchawki mogli skorzystać z aplikacji AudioMovie, zastępującej napisy w czasie wyświetlania filmu. Aplikacja pozwala podczas seansu kinowego słuchać audiodeskrypcji, wersji lektorskiej filmu lub dubbingu. W Centrum Aktywności Seniora „Senior w Centrum” przy ul. Berka Joselewicza odbył się cykl warsztatów:

  •    Jak działa Internet? (Akamai Technologies)
  •    Czy telefon może zadbać o Twoje zdrowie i rozwój osobisty? (Cortland)
  •    Jak dobierać buty, kiedy się ma 60+ lat? (Instytut Przemysłu Skórzanego)
  •    Czy bezpiecznie jest być w sieci? (Akamai Technologies)
  •    Czy laboratorium może być „żywe”? (Klaster LifeScience Kraków)
  •    Spacer z Laseczką – czyli jak wygląda miasto przyjazne seniorom (Fundacja Laboratorium Architektury 60+).

Jednocześnie uczestnicy mogli zapoznać się z zaprezentowanymi na stoiskach innowacyjnymi produktami, takimi jak sztućce dopasowane do drżących rąk wydrukowane w technologii 3D, nowoczesne aparaty słuchowe, smartfony i aplikacje przyjazne seniorom.

Na stoiskach znalazły się propozycje przygotowane przez Grantobiorców Małopolskiego Inkubatora Innowacji Społecznych realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie: „rękawica” wspomagająca niesprawną rękę dla osób po udarze skonstruowana przez Pana Marka Mielaka i makiety projektu architektonicznego obrazujące „ścieżkę moto-sensoryczną” ułatwiającą ćwiczenia usprawniające dla osób starszych, które powstały na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki.

Drukuj
Logo EER
Logo EPUAP
Mapa dojazdu
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie

30-070 Kraków; ul. Piastowska 32
tel./ fax: (+48 12) 422 06 36
e-mail: biuro@rops.krakow.pl