OGŁOSZENIE
Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie,
działając na podstawie upoważnienia Zarządu Województwa Małopolskiego
ogłasza nabór na partnerów spoza sektora finansów publicznych do realizacji projektu pn. „Po pierwsze Rodzina”, w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021 - 2027, Cel polityki 4. Europa o silniejszym wymiarze społecznym, bardziej sprzyjająca włączeniu społecznemu i wdrażająca Europejski filar praw socjalnych, cel szczegółowy (k) zwiększanie równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości, trwałych i przystępnych cenowo usług, w tym usług, które wspierają dostęp do mieszkań oraz opieki skoncentrowanej na osobie, w tym opieki zdrowotnej; modernizacja systemów ochrony socjalnej, w tym wspieranie dostępu do ochrony socjalnej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i grup w niekorzystnej sytuacji; poprawa dostępności, w tym dla osób z niepełnosprawnościami, skuteczności i odporności systemów ochrony zdrowia i usług opieki długoterminowej.
Nabór przeprowadzony jest w trybie określonym w art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 roku o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich
w perspektywie finansowej 2021-2027 (tj. Dz. U. z 2022 roku poz. 1079).
Szczegółowe warunki naboru określa Regulamin naboru ofert na partnerów spoza sektora finansów publicznych do realizacji projektu pn. „Po pierwsze Rodzina” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021 - 2027, który stanowi załącznik do uchwały Zarządu Województwa Małopolskiego nr 2481/24 z dnia 19 listopada 2024 r.
Informacje o naborze i Regulamin naboru są umieszczone na stronie internetowej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie
www.rops.krakow.pl oraz Biuletynie Informacji Publicznej ROPS w Krakowie.
I.Cel projektu:
W ramach projektu przewiduje się realizację trzech Modułów:
Moduł I:
Zapewnienie rodzinom doświadczającym lub zagrożonym kryzysem, poradnictwa specjalistycznego opartego o indywidualną diagnozę i plan pracy z rodziną, obejmującego w szczególności psychoterapię (usługa społeczna ) oraz, w zależności od potrzeb, na przykład:
- poradnictwo psychologiczne, prawne, rodzinne, pedagogiczne o charakterze indywidualnym i grupowym,
- mediacje,
- coaching,
- grupy wsparcia.
Zapewnienie rodzinom zastępczym, w tym dzieciom wychowującym się w rodzinnej pieczy zastępczej, wczesnego dostępu do kompleksowej pomocy specjalistycznej (opartej o indywidualną diagnozę i plan pracy z rodziną) w celu wyrównywania szans rozwojowych i życiowych w połączeniu z przygotowaniem oferty wsparcia rodzin zastępczych oraz profesjonalizacji tych rodzin, przeciwdziałaniu ich przeciążaniu, a tym samym stymulowania wzrostu ich trwałości poprzez np. zakontraktowanie „operatorów wsparcia” dla rodzin zastępczych na bazie istniejących podmiotów, oferujących:
- miejsca terapii i pomocy dzieciom, skupiające specjalistów z różnych dziedzin w jednej „organizacji”, ze szczególnych uwzględnieniem szybkiego dostępu do pomocy specjalistycznej, w tym pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej, logopedycznej/neurologopedycznej, fizjoterapeutycznej, itd., szczególnie w zakresie terapii zaburzeń więzi oraz przeżytych traum wczesnodziecięcych i zaburzeń rozwojowych,
- wsparcie terapii dzieci poprzez pogłębianie kompetencji opiekuńczo-wychowawczych rodziców zastępczych (psychokorekta, psychoedukacja, poradnictwo).
Poradnictwo specjalistyczne dla rodzin zastępczych oparte będzie o indywidualną diagnozę i plan pracy z rodziną zastępczą.
Moduł III:
Podnoszenia kompetencji i wzmacniania rozwoju zawodowego kadr systemu wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej - zadanie realizowane przez ROPS w Krakowie, zakładające również realizację turnusów terapeutyczno-wspierająco-szkoleniowych dla rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka (rodzice/opiekunowie wraz z dziećmi).
Szczegółowe informacje o Module I i Module II, w tym o zakresie działania poradni i ich lokalizacji, są zawarte w Regulaminie naboru.
II.Cel partnerstwa:
Celem partnerstwa jest wspólna realizacja projektu pn. „Po pierwsze Rodzina” w zakresie Modułu I oraz Modułu II. Partnerstwo w projekcie utworzą podmioty o stabilnej sytuacji finansowej, które wnoszą do projektu zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne i finansowe umożliwiające realizację Projektu i osiągnięcie jego celów oraz wskaźników.
III.Podmioty uprawnione do udziału w naborze:
Do naboru może przystąpić wyłącznie podmiot inny niż wymieniony w art. 4 ustawy Prawo Zamówień Publicznych z dnia 11 września 2019 r., który spełnia łącznie kryteria dostępu określone w paragrafie 4 Regulaminu naboru.
IV.Warunki finansowe i okres realizacji projektu:
1. Szacunkowa kwota przewidziana na realizację Projektu w zakresie:
- Modułu I łącznie we wszystkich podregionach wynosi 9 250 000 złotych (z wkładem własnym Partnera/Partnerów i kosztami pośrednimi);
- Modułu II łącznie we wszystkich podregionach wynosi 9 250 000 złotych (z wkładem własnym Partnera/Partnerów i kosztami pośrednimi).
2. Przewidywany okres realizacji projektu: 01.07.2025 r. - 31.12.2028 r.
V.Termin naboru
Nabór ofert trwa od 29 listopada 2024 r. do 10 stycznia 2025 r.
VI.Sposób przygotowania i złożenia oferty współpracy:
Sposób przygotowania i złożenia oferty współpracy określa Regulamin naboru.
VII.Kontakt:
W razie pytań prosimy o kontakt z Panem Piotrem Maurkiem mailowo: pmaurek@rops.krakow.pl lub telefonicznie 12 422 06 36 wew. 39.