Gremia i Zespoły Regionalna Komisja Egzaminacyjna ds. stopni specjalizacji zawodowej pracowników socjalnych
Podstawy prawne funkcjonowania RKE
- USTAWA z dn. 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r. poz. 1507 ze zm.)
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 17 kwietnia 2012 r. w sprawie specjalizacji w zawodzie pracownik socjlany (Dz. U. poz. 486)
- ZARZĄDZENIE Nr 21/2013 MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO z dnia 26 lutego 2013 r. w sprawie organizacji regionalnej komisji egzaminacyjnej do spraw stopni specjalizacji zawodowej pracowników socjalnych.
Skład RKE w kadencji 2023-2028
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 kwietnia 2012 r. w sprawie specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny (Dz. U. poz. 486) Członkami RKE, mogą być specjaliści z zakresu pracy socjalnej lub pomocy społecznej danego województwa posiadający: doświadczenie w kształceniu lub doskonaleniu zawodowym pracowników socjalnych lub staż zawodowy w instytucjach i podmiotach działających w obszarze pomocy społecznej.
Zadania RKE
Do zadań RKE zgodnie z art. 118 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2268 ze zm.) należy:
- przeprowadzanie postępowania w zakresie nadawania stopni specjalizacji zawodowej oraz egzaminu dla pracowników socjalnych, ubiegających się o I stopień specjalizacji zawodowej;
- nadawanie I stopnia specjalizacji zawodowej;
- prowadzenie rejestru wydanych dyplomów;
- opracowywanie informacji, opinii i wniosków dotyczących I stopnia specjalizacji zawodowej dla Komisji oraz dla ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.