Podnoszenie jakości życia mieszkańców domów pomocy społecznej – głównym celem projektu wprowadzającego zmiany w funkcjonowaniu małopolskich domach pomocy społecznej.
Funkcjonowanie podopiecznych domów pomocy społecznej, a dokładniej jakość ich funkcjonowania stanowi wyznacznik wszelkich zmian jakie wdrażane są i będą w ramach realizacji projektu opartego o duński model pracy przez kadrę domów pomocy.
Jak połączyć prawa osób z niepełnosprawnościami z wymogami stawianymi domom pomocy? Takie rozwiązania już w 2002 roku małopolskich domom pomocy zaproponował Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Na długo przed tym, gdy Organizacji Narodów Zjednoczonych ujęła prawa osób z niepełnosprawnościami w Konwencję ROPS Kraków na podstawie „Porozumienia o Współpracy Międzynarodowej między Województwem Małopolskim a Hrabstwem Fionia w Królestwie Danii” rozpoczął realizację polsko-duńskiego projektu pn. „Projekt Małopolska”.
W jego ramach przewidziano działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Nadrzędny jego cel była poprawa jakości życia niepełnosprawnych mieszkańców domów pomocy społecznej.
Jako pierwsze placówki w latach 2002-2005 do realizacji projektu przystąpiły trzy domy pomocy społecznej z Płazy, z Więckowic oraz z Białki Tatrzańskiej. Realizacja projektu odbywała się we współpracy i przy wsparciu merytorycznym ze strony duńskiego partnera – Steena Jensena, Dyrektora DPS Sydbo na Fionii w Danii.
Dzięki wdrożonym działaniom projektowym, udało się osiągnąć zmiany w zakresie budowanie właściwych postaw personelu wobec mieszkańców domu pomocy społecznej, a także wyposażenie personelu w narzędzia, które pozwalają na ich rozwój zawodowy. Zmiany te, w konsekwencji bezpośrednio przełożyły się na zwiększenie jakość życia mieszkańców domów pomocy realizujących projekt.