16 maja 2025 r. w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyło się inauguracyjne posiedzenie Zespołu Strategicznego ds. aktualizacji Regionalnego Planu rozwoju usług społecznych i deinstytucjonalizacji województwa małopolskiego.
- Podczas posiedzenia Zespołu wręczono akty powołania Członkom Zespołu, a tytułem wstępu do dalszych prac Pani Wioletta Wilimską zaprezentowała genezę Planu i proces jego wdrażania na tle stanu usług społecznych w Małopolsce z podkreśleniem roli regionu w ich rozwoju.
Rafał Barański – Zastępca Dyrektora ROPS w Krakowie zaprezentował wyniki dwóch badań społecznych: „W kierunku środowiskowych usług społecznych. Perspektywa małopolskich DPS” oraz „Mieszkania wspomagane i treningowe jako priorytet w rozwoju usług społecznych i deinistytucjonalizacji”. Prezentacja przeprowadzonych badań była okazją do konsultacji ich wyników w szerokim gronie ekspertów, jak i do dyskusji nad możliwymi rozwiązaniami opartymi o przeprowadzoną diagnozę. - Zespół Strategiczny został powołany jako organ opiniująco - doradczy Zarządu Województwa Małopolskiego. Zasady jego funkcjonowania oraz skład osobowy został zatwierdzony Uchwałą nr 994/25 Zarządu Województwa Małopolskiego z dnia 29 kwietnia 2025 r. W skład Zespołu weszli: przedstawiciel Zarządu Województwa Małopolskiego, przedstawiciel Sejmiku Województwa Małopolskiego, przedstawiciele właściwych merytorycznie departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, a także eksperci zewnętrzni - przedstawiciele świata nauki, reprezentanci III sektora, samorządowcy, kierujący jednostkami pomocy społecznej, szefowie placówek opiekuńczych i podmiotów ekonomii społecznej.
- Realizując Strategię Rozwoju Małopolski „Małopolska 2030”, pozostając w nurcie rozwoju usług społecznych dla mieszkańców, w tym wdrażania Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027 opracowany został Regionalny Plan Rozwoju Usług Społecznych i Deinstytucjonalizacji Województwa Małopolskiego na lata 2023-2025 (z perspektywą do 2030 r.), który Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął Uchwałą nr 1348/23 z dnia 11 lipca 2023 r.
Regionalne plany rozwoju usług społecznych i deinstytucjonalizacji są w województwach narzędziem koordynacji zaplanowanej koncepcji zmiany w obszarach objętych deinstytucjonalizacją, dotyczących różnych grup mieszkańców, w tym rodzin z dziećmi i dzieci, osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym seniorów i osób z niepełnosprawnościami, innych grup zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym zidentyfikowanych przez region. Ich kluczowa funkcja wyraża się w określeniu wytycznych co do zakresu i warunków realizacji działań finansowanych ze środków programów regionalnych oraz komplementarnych wobec nich działań finansowanych z innych środków, w tym przede wszystkim krajowych, regionalnych i środków samorządów lokalnych. - Zgodnie z krajową Strategią rozwoju usług społecznych plany powstające na poziomie regionalnym mają być przyjmowane i realizowane w sekwencjach 3-letnich. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie przystąpił więc do prac nad dokumentem, który stanowić będzie aktualizację obowiązującego programu określając kolejne działania, do 2028 roku.