Pierwszy dzień konferencji, który odbył się w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zgromadził liczne grono ekspertów oraz ponad 200 przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej oraz wspierania rodziny i pieczy zastępczej, w tym również sektora pozarządowego oraz świata nauki.
Uczestników konferencji przywitała uroczyście otwierając konferencję Pani Marta Malec - Lech – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
W przemówieniu wprowadzającym w tematykę wydarzenia Pani Wioletta Wilimska – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie podkreśliła znaczenie i rolę pracowników systemu pomocy i integracji społecznej, a także podziękowała za niezwykle ważną pracę jaką wykonują.
Pracownicy służb pomocowych to grupa zawodowa najbardziej zaangażowana w pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. To grupa przed którą stoi wiele wyzwań wynikających m.in. z rozwoju pracy socjalnej, deinstytucjonalizacji usług, wielowymiarowości potrzeb, konieczności międzyinstytucjonalnej współpracy. Konieczność wsparcia tej grupy zawodowej jest niezwykle ważna, także w kontekście malejącej liczby osób, które decydują się na wybór kierunku edukacji przygotowującej do roli pracownika służb pomocowych.
W trakcie konferencji I Wojewoda Małopolski Pani Elżbieta Achinger oraz Pani Marta Malec - Lech – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, wręczyły odznaczenia państwowe – medale za długoletnią służbę przyznane przez Prezydenta RP dla 21 pracowników Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie.
Do udziału w konferencji zaproszenie przyjął prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro, który w tyrakcie wykładu „O źródłach MOCY w zawodach pomocowych” zwrócił uwagę na aspekty pracy pracowników służb pomocowych związane z zachowaniem motywacji, równowagi, podejmowaniem działań przeciwdziałających wypaleniu zawodowemu. Profesor przedstawił 7 źródeł mocy, którymi są: zespół, praca, dbanie o siebie, siła poczucia sprawczości, „rady mediolańskie”, idea równowagi oraz myśl Marka Aureliusza:
„Panie, daj mi cierpliwość, abym umiał znieść to, czego zmienić nie mogę; daj mi odwagę, abym umiał konsekwentnie i wytrwale dążyć do zmiany tego, co zmienić mogę; i daj mi mądrość, abym umiał odróżnić jedno od drugiego”.
Podczas dyskusji panelowej moderowanej przez dr Katarzynę Wojtanowicz pn. „Nowoczesna polityka społeczna – gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy? Wyzwania z perspektywy Zespołu ds. Reformy Systemu Pomocy Społecznej”, zaprezentowano projektowane przez ww. Zespół zmiany w funkcjonowaniu systemu pomocy i integracji społecznej. Przedstawiono pozytywne aspekty funkcjonowania centrów usług społecznych, podkreślono znaczenie domów pomocy społecznej w procesie deinstytucjonalizacji w obszarze usług środowiskowych. Zwrócono uwagę na zagadnienia związane z potrzebą zabezpieczenia profesjonalnych kadr zawodów pomocowych i wyzwań z tym związanych.
Paneliści:
dr hab. Ryszard Szarfenberg, prof. UW,
dr Malwina Misiąg – Dyrektor Usług Społecznych w Adamówce,
Pani Sylwia Kamińska – Tereszkiewicz – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Skęczniewie
Dr hab. Hubert Kaszyński, prof. UJ w prelekcji pt. „Reinstytucjonalizacja pracy socjalnej” przedstawił tezy przemawiające za koniecznością wzmocnienia pracy socjalnej zarówno w wymiarze instytucjonalnym jak i środowiskowym.
W kolejnych dniach spotkaliśmy się na 6 warsztatach tematycznych, realizowanych w formule zdalnej (na platformie komunikacyjnej ZOOM), w których uczestniczyło w sumie ponad 330 osób. Podczas spotkań kontynuowano tematy związane z realizacją usług społecznych w różnych obszarach obejmujących zagadnienia związane z przeciwdziałaniem przemocy domowej, pracą z trudnym klientem także w kontekście bezpieczeństwa przy wykonywaniu czynności zawodowych.
Tematyka warsztatów:
19.11.2024 r.
„Jak pomagać gdy brak współpracy - praca z tzw. trudnym klientem” Pani Iwona Klimowicz – wieloletni trener prowadzący szkolenia dla kadry pomocy społecznej. Wykładowca oraz autorka i współautorka wielu artykułów o tematyce związanej z działalnością ośrodków pomocy społecznej zamieszczanych w Doradcy w pomocy społecznej. Ekspert w zakresie przygotowywania strategii dla miast i województw dotyczących rozwiązywania problemów społecznych.
„Treningi relaksacyjne dla pracowników pomocowych” – Pan Marcin Mąka – psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (CBT), psychoterapeuta schematu. Członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPiB) oraz członek Międzynarodowego Towarzystwa Terapii Schematów (ISST).
„Bezpieczeństwo osobiste pracownika socjalnego” - podinsp. Grzegorz Gubała – policjant w służbie czynnej, wieloletni trener, prowadzący szkolenia dla funkcjonariuszy publicznych w ramach Ośrodka Szkolenia przy ZW NSZZ Policjantów w Krakowie
20.11.2024 r.
„Jak nie przeoczyć dobra dziecka, czyli o tym jak w praktyce realizować wprowadzone standardy ochrony małoletnich” – Pani Aneta Mikołajczyk – prawnik, szkoleniowiec, główny specjalista w Zespole Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Biurze Rzecznika Praw Dziecka, członkini Zespołu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej z ramienia Rzecznika Praw Dziecka
„Praca z osobą stosującą przemoc domową - jak budować relację pomocową, jak motywować do zmian, jak korzystać z narzędzi dyscyplinujących” - Pan Piotr Wojnowski – specjalista, superwizor pracy w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej certyfikowany przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego Pan Tymoteusz Mikołajczyk - psycholog, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej w procesie szkolenia, związany z Poznańskim Centrum Profilaktyki Społecznej, w którym realizuje program terapeutyczno-edukacyjny „Partner” dla osób stosujących przemoc domową oraz prowadzi warsztaty kompetencyjne.
„Symptomy świadczące o krzywdzeniu dziecka - jak je identyfikować, jak interweniować, jak pomagać, jak korzystać z dostępnych kwestionariuszy oceny ryzyka występowania przemocy domowej” – Pani Paulina Plucińska - certyfikowany specjalista w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej oraz trener (certyfikat VCC). Członek Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Krakowie. Od 2023 roku współpracownik, trener Fundacji Na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy FENIKS.
Wyrażamy nadzieję, że zaprezentowane prelekcje, przeprowadzona dyskusja panelowa i warsztaty stanowiły ważne i inspirujące źródło wiedzy, motywujące do dalszej wytężonej pracy na rzecz osób potrzebujących.
Podczas konferencji poznaliśmy także Laureatów i Wyróżnionych w konkursie “Małopolski Lider Polityki Społecznej - Mamy Moc Pomagania 2024”:
Tytuł Lidera Polityki Społecznej otrzymali:
- Pani Dorota Krakowska – Dyrektor Centrum usług Społecznych w Tarnowie - Lider Polityki Społecznej w Kategorii Manager
- Pani Sabina Nikiel-Moś – specjalista pracy socjalnej w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kętach - Lider Polityki Społecznej w Kategorii Pracownik Socjalny
- Pani Magdalena Siejko-Pobiedzińska - terapeuta zajęciowy - koordynator w Środowiskowym Domu Samopomocy w Krakowie - Lider Polityki Społecznej w Kategorii Pracownik Służb Pomocowych
Wyróżnienia otrzymali:
w kategorii MANAGER:
- Pani Małgorzata Aleksandrowicz - Dyrektor Centrum usług Społecznych w Myślenicach
- Pani Ewa Siedlik – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skrzyszowie
w kategorii PRACOWNIK SOCJALNY:
- Pani Zofia Góralik – Centrum Usług Społecznych w Myślenicach
- Pani Olga Hajto – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonkach
- Pani Agnieszka Niemczyńska - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bobowej
- Pani Aneta Kraus - Centrum Usług Społecznych w Myślenicach
w kategorii PRACOWNIK SŁUŻB POMOCOWYCH:
- Pani Zdzisława Krzemińska – Dom Pomocy Społecznej w Tuchowie
- Pani Danuta Kierczak - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętach
- Pani Ewa Ciuła - Dom Pomocy Społecznej w Krakowie, ul. Nowaczyńskiego 1
Gratulujemy laureatom, Wyróżnionym a także wszystkim Nominowanym do tegorocznej edycji konkursu!
Serdecznie dziękujemy za liczną obecność i zapraszamy do aktywnego udziału w kolejnych wydarzeniach, realizowanych przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie!
Konferencja wojewódzka pt. „Mamy Moc Pomagania” – prawda czy fałsz? – zawody pomocowe w świetle doświadczeń minionych lat i wyzwań współczesnego świata” została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, budżetu państwa oraz budżetu Województwa Małopolskiego.